Niekorzystne warunki na drodze


 

Każdy z nas doskonale wie, że nie zawsze warunki na drodze są takie, jakich sobie życzymy. Najlepiej jeździ nam się po suchej jezdni, w ciepły,  słoneczny dzień. Nie mniej jednak są też dni zimowe, gdy śnieg pada z dużą częstotliwością, a jezdnia jest bardzo śliska. Są też ponure dni jesienne, gdy nasze samopoczucie nie jest najlepsze, a dodatkowo irytuje nas spadający na szyby samochodu deszcz. 

Jeśli warunki na drodze są niekorzystne, szczególnie wnikliwie powinniśmy przyglądnąć się temu, jaki jest stan techniczny naszego pojazdu. Jazda w niekorzystnych warunkach z brudną szybą czy też niedziałającym światłem do przyjemnych nie należy. Nierzadko burze, silny wiatr, grad sprawiają, że kierowcy tracą panowanie nad pojazdem, w wyniku czego dochodzi do wypadku. Nie ma powodu do zmartwień, jeśli wypadek był niegroźny. Problem pojawia się wówczas, gdy w wypadku ranne zostały jakieś osoby. Wówczas należy jak najszybciej udzielić im pomocy i wezwać pomoc. Pogotowie przewiezie ranne osoby do szpitala, gdzie zostanie udzielona im pomoc.

Dobrze byłoby przygotować pojazd na możliwe do pojawienia się trudne warunki na drodze. Zdecydowanie zdajemy sobie sprawą, że w zimie może spaść śnieg i jazda na oponach letnich byłaby niebezpieczna. Pomimo tego znajdą się zawsze osoby, które nie boją się zagrożeń związanych z niewymienionymi oponami. Niestety - stanowią zagrożenie w ruchu drogowym. Co gorsze - mogą spowodować wypadek również z udziałem innych pojazdów, pieszych. Im więcej rozsądnych i odpowiedzialnych kierowców na drodze, tym większa szansa na to, iż nikt nie popełni błędu. W znacznej mierze nasze bezpieczeństwo uzależnione jest bowiem od innych kierowców. Nie bez powodu mówi się, że podczas jazdy samochodem należy stosować zasadę ograniczonego zaufania do innych osób, które prowadzą pojazdy. Nigdy bowiem nie wiemy, jak zachowają się w określonej sytuacji.