Jazda samochodem w trudnych warunkach


Osoby zmotoryzowane doskonale wiedzą, jak wiele kwestii ma w sobie motoryzacja. Przygoda z jazdą samochodem może być bardzo ciekawa, nie mniej jednak trzeba mieć na uwadze, iż zachować trzeba będzie dużą ostrożność podczas kierowania pojazdem - szczególnie w trudnych warunkach. Dobrze byłoby odpowiednio wcześniej przygotować się na pewne okoliczności, aby nie były dla nas zaskoczeniem. 

 

Z pewnością do trudnych warunków na drodze zaliczyć można okres zimy, kiedy pada śnieg, a niekiedy powierzchnia jezdni jest bardzo śliska.

 

Podstawowym wyposażeniem naszego pojazdu muszą być w tym czasie opony zimowe - które zapewnią nam bezpieczną i bezproblemową jazdę. Opony letnie nie sprawdzą się tak dobrze, co więcej - w wielu sytuacjach mogą okazać się niebezpieczne. Opony zimowe wpływają na poprawę bezpieczeństwa na drodze. Na zaśnieżonej jezdni należy zachować szczególną ostrożność. Wbrew pozorom nie powinniśmy ostro hamować - gdyż może przynieść to odwrotny do zamierzonego skutek. 

 

Podobnie wygląda jazda w trakcie deszczu. W takich warunkach należy przede wszystkim zachować umiar i rozsądek w zakresie prędkości.

 

Trzeba dostosować prędkość do panujących na jezdni warunków. Wymieniać regularnie należy wycieraczki - to one zapewniają nam dobrą widoczność podczas deszczu. Dobrze byłoby wymienić wycieraczki chociaż raz w roku, a w razie potrzeby częściej. Jeśli wycieraczki są niesprawne lub działają nieprawidłowo - zamiast oczyszczać szybę, tylko rozmazują krople deszczu czy też ewentualny kurz nagromadzony na szybie. Pamiętajmy, że trudne warunki na drodze to nie tylko problem kierowców. Równie problematyczny może być śnieg czy też deszcz dla pieszych. Należy zatem uważać, aby jadąc samochodem nie wjechać ostro w kałużę, obok której przechodzi jakaś osoba. Moglibyśmy bowiem spowodować niekomfortową sytuację, kiedy woda z kałuży obleje przechodnia. Nie wiemy też jak głęboka jest kałuża, dopóki w nią nie wjedziemy - dlatego warto zdecydowanie zachować ostrożność.