Jak sprawdzić stan techniczny samochodu używanego?


Decydując się na zakup samochodu używanego musimy liczyć się z tym, że sprzedający nie powie nam o wszystkim, co dotyczy pojazdu. Z pewnością warto zatem nabyć stosowaną wiedzę, która pozwoli nam z precyzją określić, czy konkretne auto jest dla nas atrakcyjne czy też nie. Z pomocą może nam przyjść znajomy mechanik albo osoba, która pasjonuje się szeroko rozumianą motoryzacja i wie na ten temat niemało. 

Jeśli znajdziemy interesujące nas ogłoszenie, należy umówić się z sprzedającym na dogodny termin, by pojazd zobaczyć. Dobrze byłoby umówić się w czasie, gdy na zewnątrz jest jasno - aby dokładnie zobaczyć jak auto wygląda. Po zmierzchu widoczność jest zdecydowanie ograniczona i pewnych kwestii można nie zauważyć - a przez to je pominąć. Sprawdzić należy czy auto jest bezwypadkowe. Oczywiście w pierwszej kolejności zapytamy o to osobę, oferującą nam auto. Nie mniej jednak może ona nieco rozminąć się z prawda - a na to nie mamy wpływu. Możemy jednak we własnym zakresie zweryfikować, czy jest tak, jak mówi sprzedający. 

 

Jak poznać czy auto nie było uszkodzone?

 

Przede wszystkim po śladach uszkodzeń, nierównej powierzchni lakieru. Wiele osób decyduje się w tym zakresie na pomoc eksperta - na oględziny bierze ze sobą na przykład doświadczonego mechanika. Z precyzją określi on, czy pojazd brał udział w wypadku bądź też w wypadkach, czy też nie. Jest to kwestia bardzo istotna i każdy kupujący chce taką wiedzę posiadać. Stan techniczny pojazdu pomoże nam zweryfikować także jazda próbna. Dzięki niej sprawdzimy między innymi stan hamulców, a także skrzynię biegów. Oczywiste jest natomiast, że jazda próbna nie pozwoli nam wykryć wszystkich nieprawidłowości, jakie mogą być w aucie obecne. Przed podjęciem decyzji o zakupie pojazdu warto też sprawdzić stan jego licznika, można ponad to zwrócić uwagę na widoczne gołym okiem ślady zużycia - jak chociażby mocno zniszczona tapicerka siedzeń.