Jak przygotować się do długiej podróży samochodem?


Zarówno początkujący, jak i doświadczony kierowca wie, że do długiej podróży samochodem należy się odpowiednio przygotować. Jeśli mamy przed sobą wiele godzin jazdy (również w nocy) powinniśmy być przede wszystkim wypoczęci i przygotowani do trasy. Przygoda z motoryzacją może być bardzo ciekawa, ale ważne jest, by przy użytkowaniu samochodu zachować właściwą ostrożność. 

Przed wyruszeniem w  trasę dobrze byłoby zweryfikować stan świateł, sprawdzić żarówki. Jeśli wymagają one wymiany - należy to niezwłocznie uczynić. Dobrze byłoby zadbać o stan szyb - chodzi o to, aby były czyste, zapewniały optymalną widoczność. W przypadku jazdy w słoneczne, letnie popołudnie można pomyśleć o okularach przeciwsłonecznych. Jeśli nasz wzrok ma stwierdzoną wadę - należy bezwzględnie zakładać okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe. Wzrok każdy kierowca powinien systematycznie badać, weryfikować jego stan. Szczególnie problematyczna może okazać się jazda samochodem nocą - tutaj bowiem nasze pole widzenia, jak i ogólna widoczność będzie ograniczona.

 

Może się też zdarzyć, że po zmroku ogarnie nas zmęczenie. Wówczas należy pozwolić sobie na krótką przerwę. Warto w tym czasie napić się kawy, która nas pobudzi i doda nam sił. Nie bez znaczenia będzie rozprostowanie nóg, wyjście na świeże powietrze.

 

Jeśli jednak czujemy, że senność jest na prawdę duża - koniecznie należy się zatrzymać i pozwolić sobie na drzemkę. Nie możemy ryzykować, że zaśniemy prowadząc samochód. Zarówno podczas długiej podróży, jak i krótkiej trasy (na przykład z domu do pracy) uważać trzeba na rowerzystów, a także na pieszych. Z pewnością lepiej będzie nam się podróżowało, jeśli będziemy stosować się do pewnych elementarnych aspektów zachowania kultury jazdy. Jeśli zastosujemy się do tych wytycznych - z pewnością bezpiecznie dotrzemy do wyznaczonego celu.