Czego nie można robić na drodze?


Faktem jest, że na drodze spotkać można osoby rozsądne i nierozsądne. Są tutaj odpowiedzialni kierowcy, ale też piraci drogowi. Podobnie jest w odniesieniu do pieszych - jedni zdają sobie sprawę z tego, że w starciu z samochodem mają nierówne szanse, a inni nic nie robią sobie z tego, że łamią zasady bezpieczeństwa na drodze - poprzez unikanie noszenia elementów odblaskowych czy też wchodzenie na jezdnię w niedozwolonych miejscach. 

Na drodze zdecydowanie nie można przekraczać prędkości ani też nie stosować się do zasad, jakie obowiązują. Osoby, które łamią przepisy prędzej czy później odczują konsekwencje takiego zachowania. I bynajmniej nie chodzi tu tylko o wyłącznie o zdjęcia, które zrobią fotoradary czy też mandaty karne, którymi ukarać może policja. Chodzi też o możliwość spowodowania wypadku. To jest największe nieszczęście, jakie może nas spotkać na drodze. Uczestnicząc  w ruchu drogowym powinniśmy unikać niebezpieczeństwa. Podczas jazdy w trudnych warunkach musimy zachować szczególną ostrożność. Nie ma tu mowy o przekroczeniu dozwolonej prędkości. 

Również wjeżdżając w pewne specyficzne tereny (jak chociażby okolica lasu) należy liczyć się z tym, że nie wszystko jest od nas zależne. W każdej chwili na drogę wyskoczyć może bowiem zwierze, które rozpędzone wpadnie w nasz samochód. Jeśli zwierze zauważone zostanie przez nas stosunkowo szybko - istnieje duża szansa, że uda nam się w porę zwolnić i nie dojdzie do wypadku.

 

Niektóre osoby popełniają też istotny podczas kierowania pojazdem błąd, jakim jest pomijanie kwestii wady wzroku. Takie osoby nie zakładają okularów korekcyjnych ani szkieł kontaktowych, które poprawiają widzenie. Przez to mają ograniczone pole widzenia, nierzadko widzą nieostro, nieprecyzyjnie. Niestety - przepisy prawa nie nakładają na kierowców obowiązku badania wzroku co jakiś czas. Byłoby to w przypadku niektórych osób zdecydowanie wskazane - gdyż zdarza się, że kierowcy jeżdżą bez okularów, pomimo, iż powinni je nosić.